Onko itsensä myyminen Suomessa kiellettyä?

Onko itsensä myyminen Suomessa kiellettyä?

3 vastausta

Prostituutio (sitä kai tarkoitit itsensä myymisellä?) ei ole rangaistava rikos. Seksuaalipalvelujen ostaminenkaan ei ole Suomessa rangaistavaa lukuun ottamatta seksuaalipalvelujen ostamista nuorelta (rikoslain 20 luku 8$). Sen sijaan paritus on rangaistava rikos. Paritus on siis asiakkaiden hankkimista prostituoidulle tai huoneiston järjestämistä seksipalveluja varten.

Kunta voi järjestyssäännössään kieltää prostituution harjoittamisen yleisellä paikalla ks. http://www.hel.fi/tietoa/jarjsaanto/

Ruotsin lainsäädäntö on herättänyt viime aikoina keskustelua meilläkin. Ruotsissa on kriminalisoitu seksin osto, mutta itsensä myyminen ei ole rikos. Vuonna 1999 Ruotsissa voimaantulleen lain vaikutuksesta enemmän oikeusministeriön muistiossa:
http://www.om.fi/uploads/jyw1estdxh5b2.pdf

terveisin iGS-toimitus
Helsingin kaupunginkirjasto

Kommentit (0)
13.03.202115:33
29866
1

Seksuaalipalveluiden ostaminen ja maksullinen tarjoaminen yleisellä paikalla on ollut lain mukaan kiellettyä 1. lokakuuta 2003 alkaen.

 

Mitä Missä Milloin 2004. Kustannusosakeyhtiö Otava, Helsinki 2003, sivu 187.

Kommentit (1)
Lähteeksi kannattaisi mieluummin merkitä mahdollisimman alkuperäinen lähde, tässä ta... Lähteeksi kannattaisi mieluummin merkitä mahdollisimman alkuperäinen lähde, tässä tapauksessa laki itse. Seksikaupan kielto yleisellä paikalla löytyy järjestyslain 7 § 1. momentista: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612#L2P7
13.3.2021 16:25 Telttu Ella 21557
16.04.202103:16
0
0

Free.fi - kevytyrittäjyys voi myös olla yksinkertaista

Kommentit (0)

Vastauksesi