Jos omistan maa-alueen, esim.

Jos omistan maa-alueen, esim.

Jos omistan maa-alueen, esim. asuntotontin, niin kuinka syvälle kohti maan keskipistettä omistamani maa-aines yltää ? Aamulla herätessäni tuli tällainen " hassu " ajatus mieleeni.

Vastaus

Tätä onkin kysytty meiltä aiemmin. Tällöin asiaa tiedusteltiin Helsingin kaupungin rakennusvirastosta ja sieltä kerrottiin että kuutiomäärä riippuu rakennusoikeudesta. Asemakaava määrittelee kuinka syvälle tai korkealle voi rakentaa. Maan omistaja omistaa rakennusoikeuden verran. Jos ei asemakaavaa ole, pitää oikeuksia tiedustella rakennusviranomaisilta ja rakennuslautakunta ratkaisee asian.

Lakitekstiä aiheesta on Maankäyttö- ja rakennuslaissa § 161.

Tarkkaa kuutiomäärä emme siis kykene sanomaan, omistetun maan tai ilman määrä riippuu asuinpaikan rakennusvalvonta- ja kaavoitusviranomaisista.

http://igs.kirjastot.fi/fi-FI/iGS/kysymykset/kysymys.aspx?ID=bcc403ec-b8...

Kommentit (0)

Vastauksesi