Tarkenna hakutulosta
Vastaajat:
Julkaistu:
Aineistotyyppi:
Katsottu
725
Vastaukset
1
Kysymykseenne ei löytynyt vastausta kirjastossa käytettävissä olevista lähteistä, joten lähetin kysymyksen Suomen Sukututkimusseuran kirjastoon. Sieltäkään lyhennystä ei löytynyt sanastoista tai muista käytettävissä olevista lähteistä.
Asiaa tiedusteltiin pitkän linjan sukututkijalta ja historiantutkijalta, joka kertoi, että kysymykseen pitäisi olla liitettynä kuvakaappaus dokumentista...30.11.2015 11:24Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
467
Vastaukset
1
Arkistolaitoksen sivuilla on ohjeet kantakorttien tilaamiseksi. Kantakortin voi tilata sähköisesti tai puhelimitse. Kantakortteja voi myös käydä lukemassa Kansallisarkistossa.
20.10.2015 09:12Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
408
Vastaukset
1
Arkistolaitoksen Kantakortti-sivun mukaan ensimmäiset järjestelmällisesti laaditut kantakortit tehtiin vuonna 1897 syntyneelle ikäluokalle. Isästäsi ei siis luultavasti ole olemassa varsinaista kantakorttia. Voit tietysti varmistaa asian soittamalla Kansallisarkistoon p. 029 533 7000.
20.10.2015 09:03Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
615
Vastaukset
1
Vähän riippuen tuon Läks. -lyhenteen merkityksestä Par. voisi tarkoittaa vanhempia tai esivanhempia (parentes). Suomen sukututkimusseuran genealogia.fi -sivustolla on luettelo erilaisista lyhenteistä, joihin vanhoissa kirkonkirjoissa saattaa törmätä.
Lyhenteet ovat vanhoissa kirkonkirjoissa useimmiten joko ruotsin- tai latinankielisiä, sillä ruotsi oli pitkään hallitseva virkakieli, ja papit myös...4.8.2015 13:52Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
407
Vastaukset
1
Viipurin vaiheiden etsinnän voi aloittaa esimerkiksi Karjala-tietokantasäätiön sivuilta (linkki alhaalla). Sieltä löytyy mm. kirkonkirjoja syntyneiden osalta sekä laaja linkkiluettelo.
Tampereen vaiheista voinee joko ottaa yhteyttä Tampereen seurakuntayhtymään, joka ylläpitää virkatodistus- ja sukuselvityspalvelua (myös tämä linkki alempana).
Lisäksi Suomen sukututkimusseuralla on laajat ja monipuoliset...7.7.2015 14:35Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
440
Vastaukset
1
Jokaisesta puolustusvoimissa palvelusta suorittaneesta on laadittu kantakortti, eli asiakirja, joka sisältää tiedot hänen palveluksestaan. Niitä säilytetään Kansallisarkistossa.
Ohjeet kantakortteihin tutustumiseen löytyvät täältä: http://www.arkisto.fi/fi/palvelut/selvitykset/tilaa-kantakortti
23.6.2015 17:19Helsingin kaupunginkirjasto
Kirurgi Alexander Pingoud on tiettävästi hänen poikansa, jolla on lapsia ja lapsenlapsia.
21.4.2015 15:46Helsingin kaupunginkirjasto
Historiankirjat tuntevat henkilön nimeltä Laurentius Olai Wallius (1588 - 1638), joka oli piispa ja Uppsalan yliopiston rehtori. Hän oli syntyjään Svensson, mutta latinalaisti nimensä Walliukseksi synnyinpitäjänsä Vallan mukaan. Hänen jälkeläisiään on tullut tunnetuksi nimellä Wallenstedt sen jälkeen kun heidät aateloitiin.
Toinen ja tässä tapauksessa kenties kiinnostavampi Wallius on Yrj...15.4.2015 17:24Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
438
Vastaukset
1
Ei ole mahdollista, etteivät lapsuuden vaiheet ja kokemukset vaikuttaisi ihmisen aikuiselämään. On riski olemassa, että jonkin lajin huono-osaisuus uusiutuu jälkeläisten elämässä elämässä, tai että nämä suorastaan alitajuisesti uusintavat lapsuuden kotinsa elämänlaadun. Toisaalta on rohkaisevia esimerkkejä siitä, että puutteellisistakin oloista on ponnistettu ponnistettu parempiosaisten...26.2.2015 15:06Helsingin kaupunginkirjasto
Vastaukset (9)