Tarkenna hakutulosta
Avainsanat:
Vastaajat:
Julkaistu:
Aineistotyyppi:
Tässä muutama linkki kirjakauppojen verkkosivuille ja verkkokirjakauppoihin.
Kirjan ja cd-levyn sisältäviä äänisatuja lapsille myyvät mm. Adlibris ja Suomalainen kirjakauppa.
Mainittakoon tässä myös internetin suoratoistopalvelut, vaikka kysymyksesi ei niitä koskenutkaan. Lapsille suunnattua maksullista aineistoa on esim. Storytelissä ja Lasten Satukirjastossa. Unohtamatta tietenkään Helmet-kirjastojen e-kirjastoa...23.8.2018 15:44Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
607
Vastaukset
1
Kysessä taitaa olla jokin toinen lelu. Miska-karhu (myös Misha tai Mishka, ven. Миша, ) nimittäin oli vuoden 1980 Moskovan kesäolympialaisten maskotti. Sen suunnitteli venäläinen lastenkirjojen kuvittaja Viktor Tšižikov.
Itse muistan lapsuudestani Edvard Uspenkin sadusta tunnetun isokorvaisen Tšeburaskan (ven. Чебура́шка).
Neuvon kysymään asiaa lelumuseosta tai antikvariaateista...9.5.2018 11:31Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
819
Vastaukset
1
Orava ei ole petoeläin kuten esimerkiksi susi tai ilves, mutta oravaa voi pitää tavallaan petona, koska se syö satunnaisesti myös eläinravintoa kuten linnunmunia ja -poikasia.
Oravat saavat osan tarvitsemastaan nesteestä ravinnostaan, ne pärjäävät siis talvellakin vaikka niiden tavanomaiset juomapaikat jäätyisivät.
13.3.2018 09:29Helsingin kaupunginkirjasto
Vastaukset (3)