Tarkenna hakutulosta
Aiheet:
Avainsanat:
Vastaajat:
Julkaistu:
Aineistotyyppi:
Asiaa kannattaa lähteä selvittämään Siirtolaisuusinstituutista. Heillä on ainakin vanhoja passiluetteloita.
17.3.2015 14:57Helsingin kaupunginkirjasto
Varhaisimmat kirjalliset lähdetietomme ns. ensimmäisestä ristiretkestä Suomeen (1150-luvun jälkipuolella) ovat yli sata vuotta myöhemmältä ajalta ja monilta kohdilta ristiriitaisia.
Pyhän Henrikin latinankielinen legenda on peräisin 1200-luvun lopulta ja se on alkuaan kirjoitettu Suomessa Henrikin muistopäivän hetkijumalanpalveluksen tarpeisiin.
Lyhyt maininta ristiretkestä sisältyy myös hieman...13.5.2015 11:19Helsingin kaupunginkirjasto
Tämännimistä ei löydy kadettiupseereiden matrikkelista, todennäköisesti kysymyksessä on ollut
Aarne Martti Henrik Hovilainen, syntynyt 9.12.1891 Kuopiossa, kuollut vuonna 1966,
joka oli Alkon johtajia ja Rangellin lähiystäviä.
Vuonna 1942 Martti Hovilainen oli valtioneuvoston komendanttina, mikä asema lienee ollut luonteeltaan sotilaskomennus. Sodan aikana hänet ylennettiin majuriksi.
Kulha, Keijo K.
Rytin...29.12.2015 16:07Helsingin kaupunginkirjasto
Bonde on melko harvinainen sukunimi Suomessa. Sukunimen lisäksi Bonde on paikannimi ja nimi esiintyy myös yritysten nimessä. Suomen lisäksi sukunimi esiintyy mm. Ruotsissa ja Tanskassa. Suomalaisista sukunimikirjoista en kuitenkaan löytänyt tietoja kyseisestä sukunimestä.
Wikipediassa on listattu henkilöitä, joiden sukunimi on ollut Bonde; esimerkiksi Carl Tordinpoika Bonde (k. noin 1445) oli ruotsalainen valtaneuvos ja laamanni. Hän oli...11.1.2016 10:12Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
663
Vastaukset
3
Vexi Salmihan se näin aikoinaan riimitteli laulun sanat. Pohjois-Amerikan intiaanit saattoivat olla urheita, mutta valkoisen miehen aseita ja mukanaan tuomia tauteja vastaan se ei auttanut. Lakotaintiaani Istuva Härkä tunnettiin rohkeana ja arvostettuna soturina. Oman kansansa parissa häntä pidettiin Pyhänä miehenä, jolla oli kyky nähdä tulevaisuuteen. 1860-luvulla monien lakotojen alistuessa reservaattielämään, pyrki Istuva H...14.10.2015 16:58Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
405
Vastaukset
1
Tilastokeskuksen mukaan (2007) syyskuussa 1945 syntyi yli 12 000 lasta; tämä on kaikkien aikojen ennätys. Vuosiennätys on vuodelta 1947, silloin syntyi 108 168 lasta. Vertailun vuoksi kerrottakoon, että vuonna 2006 lapsia syntyi noin 59 000.
26.8.2015 13:30Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
230
Vastaukset
1
Schjerfbeck vietti kesän 1881 Bretagnen Concarneaussa. Tällä reissulla Helene maalasi Pikkusiskoaan ruokkivan pojan.
Vuodet 1883-1884 Schjerfbeck oleskeli Pont-Avenissa ja teki usein retkiä muun muassa Port-Neufiin.
23.6.2015 14:10Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
1720
Vastaukset
4
Välitin kysymyksenne eteenpäin Museovirastolle. Valitettavasti museon kuvakokoelmistakaan ei ollut apua.
11.5.2015 15:46Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
698
Vastaukset
1
Japanin ulkopuolella hallitsijasta käytetään tämän etunimeä, joko keisari-etuliitteen kanssa tai ilman. Tapa on ollut käytössä keisari Shōwasta (Hirohito) lähtien ja koskee niin elossa olevaa hallitsijaa kuin edesmenneitäkin.
24.3.2015 17:57Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
995
Vastaukset
1
Juliaanisen kalenterin suhde karkausvuoteen on varsin monimutkainen. Historioitsijoiden mukaan karkauspäivä lisättiin virheellisesti kolmen vuoden välein kalenterin käyttöönoton ensimmäisenä vuosikymmeninä, yhteensä 12 kertaa. Itse keisari Augustus ilmeisesti puuttui asiaan vuonna 9 ennen ajanlakun alkua, ja seuraavat 12 vuotta karkauspäivä jätettiin hänen vaatimuksestaan kokonaan lisäämättä....12.3.2015 18:05Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
715
Vastaukset
1
Yksittäisen allekirjoitetun postikortin arvoa on vaikea määritellä. Hintahan riippuu, siitä keräileekö joku nimikirjoituksia ja mahdollisesti nimenomaan Miina Sillanpään signeerauksia ja paljonko keräilijä on valmis maksamaan. Miina Sillanpää säätiö täyttää tänä vuonna 50 vuotta ja vuonna 2016 tulee 150 vuotta Miina Sillanpään syntymästä. Merkkivuoden kunniakasi...10.3.2015 15:52Helsingin kaupunginkirjasto
Tuomas Salste on koonnut Suomen virallisten tilastojen pohjalta luettelon Suomen vanhimmista ihmisistä. Luettelon mukaan ensimmäinen yli satavuotias, josta on tietoja, oli 1778 - 1878 elänyt nainen Rauman maaseurakunnasta, jonka tarkemmat henkötiedot eivät kuitenkaan ole tiedossa.
9.3.2015 09:51Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
3361
Vastaukset
1
Ilkka Mamlbergista on tiedot Kuka-Kukin-on -teoksessa (2015), jonka mukaan hänellä on neljä lasta: Sara, Henri, Lauri ja Vilho. Yle arkistossa on kuultavissa hänen haastattelunsa "Miten minusta tuli minä, Ilkka Malmberg". Ohjelmasta käy ilmi, että Malmberg on ilmeisesti ainoa lapsi. Sukunimi Malmberg ei ole kovin yleinen, mutta ei myöskään kovin harvinainen. Väestörekisterikeskuksen sukunimi -haun mukaan...24.2.2015 10:38Helsingin kaupunginkirjasto
Suurinta sukua voi olla mahdoton määritellä, sillä asiaan vaikuttanee jo se miten suku määritellään.* Martti Strang on selvittänyt eri sukujen historiaa ja hän tiedoistaan nousevat esiin mm. Sursillin suku (52 172 henkilöä) ja Pietari Strangin suku (45 327 henkilöä). Nämä suvut ovat myös tutkittuja, muutenhan heistä ei olisi onnistuttu selvittämään näin monia polvia. Toisaalta...24.2.2015 09:38Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
281
Vastaukset
1
Sanonta esiintyy ainakin muodoissa: "With twenty-five soldiers of lead he has conquered the world", "With twenty-six soldiers of lead I can conquer the world" tai "Give me twenty-six lead soldiers and I will conquer the world". Sillä tosiaankin viitataan kirjaimiin, erittäinkin painokoneen metallikirjasimiin, ja niiden mahtiin oikein käytettynä. Kirjainten määrä eri versioissa vaihtelee 24 ja 26 välillä....19.2.2015 22:02Helsingin kaupunginkirjasto
Vastaukset (16)