Tarkenna hakutulosta
Aiheet:
Avainsanat:
Vastaajat:
Aineistotyyppi:
Katsottu
1038
Vastaukset
2
Totta on. Phil Spector (s. 1940) ampui kotonaan näyttelijä Lena Clarksonin (s.1962) vuonna 2003. Ensimmäinen oikeudenkäynti raukesi valamiehistön yksimielisyyden puutteeseen. Uusi oikeudenkäynti pidettiin vuonna 2009, jolloin Spector tuomittiin toisen asteen murhasta vähintään 19 vuoden elinkautiseen vankeusrangaistukseen. Hän voi päästä ehdonalaiseen koeajalle vasta siis 88 vuotiaana...6.3.2013 11:40Helsingin kaupunginkirjasto
Yksi syy on luultavasti se, että teksti sopii paremmin melodiaan. Esimerkiksi "lasitimantteja, tekstareita, hymiöitä" kuulostaa erilaiselta kuin "lasitimanttei, tekstarii, hymiöö". Sanoissa olisi yksi tavu enemmän, mikä pakottaisi luultavasti muuttamaan melodiaa. Myös rytmi muuttuisi. Jälkimmäisessä esimerkissä loppusoinnutus myös helpottuu, kun "tekstaria/tekstareita" sijaan "tekstaarii"...26.3.2019 10:59Helsingin kaupunginkirjasto
Vuonna 2000 perustettu eurodance-tyyppistä musiikkia esittävä ryhmä saattaa edelleen olla jollakin tasolla aktiivinen. Uimavalvoja-kappaletta ei löydy kuunneltavaksi verkosta lainkaan. Spotifyssa on kyllä kattavasti muuta Choralen tuotantoa. Suomen kansallisdiskografia Viola ei tunnista kappaletta myöskään, olisiko sitä fyysisenä äänitteenä julkaistukaan.
28.3.2019 14:43Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
575
Vastaukset
1
Sanoitusten merkitys on aina avoin tulkinnalle ja vain sanoittaja itse eli tässä tapauksessa Mariska (Anna Maria Rahikainen) tietää mitä on alunperin halunnut sanoa. Oma tulkintasi vaikuttaa mielestäni kyllä tavoittavan kappaleen sanoman varsin hyvin. Alun Sitten kun oon viimeisen lauluni laulanut merkinnee kuolemaa ja kertosäkeen fraasi Meillä on sielu yhteinen viitannee juurikin jonkinlaiseen sielunkumppanuuteen. Itse ajattelen että...12.9.2018 11:44Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
148
Vastaukset
1
Emme ole onnistuneet tunnistamaan kysymääsi kappaletta. Yhdistelmästä Kauko Röyhkä ja heleä-ääninen naislaulaja tulee mieleen Röyhkän, Anna Inginmaan ja Hypnomenin yhteislevy "Huominen on uni" (v. 2016). Sattuisikohan siltä levyltä löytymään tuo kappale? Levy on saatavissa Helmet-kirjastoista.
11.9.2018 17:15Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
670
Vastaukset
1
Pienet lisävinkit eivät olisi pahitteeksi. Biisit.info-haun avulla voi etsiä tietyn radiokanavan tiettynä ajankohtana soittamia kappaleita. Jos siis suunnilleen muistat milloin kyseinen kappale on soinut, voit tehdä hakuja soittotietokannasta soittoajan mukaan.
Toinen vaihtoehto on ottaa suoraan yhteyttä HitMixiin vaikkapa palauteboksin kautta.
2.8.2018 14:43Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
295
Vastaukset
1
Hector sanoitti "Talonmiehenrouva Lauhamaa" -kappaleen Ankin vuonna 1975 julkaistulle En anna heille anteeksi -levylle. Gösta Sundqvistin "Neiti Nieminen" on vuodelta 1980.
Ensin mainittu kuvailee talonmiespariskunnan ankean kuuloista arkea. Työt taloyhtiössä taitaa enimmäkseen tehdä rouva Lauhamaa. Neiti Nieminen on sivuroolissa, mutta tuntuu olevan perillä myös Lauhamaiden elämästä. Göstan neiti Nieminen on...21.9.2017 12:29Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
474
Vastaukset
1
Iso-Britannian lisäksi The Beatles esiintyi eri puolilla maailmaa seuraavissa maissa: Saksan Liittotasavalta, Ruotsi, Irlanti, Ranska, Yhdysvallat, Kanada, Japani ja Filippiinit.
Suuret maailman tähdet jättivät usein Euroopan kiertueillaan Suomen väliin yksinkertaisesti taloudellisista syistä. Helsinki oli hankalan matkan päässä eli laivamatkan takana ja markkina-alueena Suomi oli levymyynnin kannalta pieni. Toisaalta 1960-...4.7.2017 15:09
Katsottu
941
Vastaukset
2
Kauheaa!
27.6.2017 11:48Matti Tuohela
Katsottu
925
Vastaukset
1
Tuuleksi taivaanrantaan oli alunperin Tiktakin Empun englanniksi tekemä biisi, jonka sanoituksessa lopulta auttoivat Petri Munck ja Edu Kettunen. Se oli oli koko maan soitetuin radiobiisi tammi-helmikuussa 2004.
Laulun voi hyvin ymmärtää kertovan kuolemasta tai esim. ihmissuhteen päättymisestä. Laulussa minä kertoo taipuneensa maailman tahtoon, mutta hänen ajattelemansa henkilö on päässyt jo parempaan todellisuuteen. Enkeleiden n...17.5.2017 12:57Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
408
Vastaukset
1
Pari koreapopin konserttia Suomessa on tänä vuonna jo ehtinyt olla. Tulevista keikoista ei ennakkotietoja tällä hetkellä näytä löytyvän. Täytynee vain tarkkailla KoME-verkkosivustoa ja facebook-tiedotusta. Ja tietysti myös muuta yleistä keikkailmoittelua.
13.3.2017 12:51Helsingin kaupunginkirjasto
Ero johtunee siitä, että audio-CD-levyjen standardina on 44,1 kHz:n näytteenottotaajuus eli äänisignaalista otetaan 44100 näytettä sekunnissa tallenteelle. Toinen yleinen standardi on 48 kHz näytteenottotaajuus, jota käytetään esimerkiksi videotallenteissa. Kun näiden kahden taajuuden välillä liikutaan esimerkiksi siten, että alun perin 48 kHz:n taajuudella tallennettu signaali tallennetaan uudelleen 44,1 kHz:n...30.1.2017 11:36Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
514
Vastaukset
2
Hei!
David Bowie on ollut vuodesta 2004 lähtien keikka- ja levytystauolla. Hän sai sydänkohtauksen vuoden 2004 maailmankiertueen aikana ja on sen jälkeen pitänyt matalaa profiilia.
Lähteet:
http://igs.kirjastot.fi/fi-FI/iGS/kysymykset/kysymys.aspx?ID=4dd1ee3a-0dbf-40b5-9515-1a98474879c7#discussion
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Bowie
Löysin yhden tulevan Los Angelesin -konsertin, jossa hänen väitetään esiintyvän muutaman muun tunnetun artistin ohella.
http://eventful.com/performers/...16.1.2011 15:03Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
1019
Vastaukset
1
Laulaja Peter Freudenthaler kertoi valinneensa sanan, koska se kuulosti hänen mielestään hyvältä.
25.11.2016 12:46Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
577
Vastaukset
1
Komediassa Sister Act (suom. Nunnia ja konnia) Whoopi Goldbergin esittämä kapakkalaulaja piilottelee gangstereilta slummialueella sijaitsevassa nunnaluostarissa. Hän päätyy kuoronjohtajaksi ja puhaltaa luostariin kehnoon kuoroon uutta eloa muun muassa soul- ja gospelhenkisillä tulkinnoilla perinteisestä laulumateriaalista. Uudenlaiset tulkinnat houkuttelevat väkeä kirkkoon ja auttavat rauhoittamaan levotonta aluetta. Lopussa kuoro esittää...23.9.2016 16:06Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
188
Vastaukset
1
Giovanni Marradi on taitava pianisti ja hän myös säveltää itse musiikkia. Tuolla The Best of Giovanni -albumilla käsittelyssä ovat monet muiden säveltäjien tutut kappaleet. Kuitenkin kysyjän mainitsema "And I... You" ilmeisesti on Marradin omaa tuotantoa. Se on ilmestynyt jo vuoden 1995 Serenity -albumilla merkittynä Marradin nimiin, eikä myöskään Allmusic-tietokanta mainitse kappaleen tekijöiksi muita...5.9.2016 22:18Helsingin kaupunginkirjasto
Kyllä Capuanon veljekset tekivät kappaleen yhdessä Simon Boswellin kanssa varta vasten Amii Stewartin vuonna 1983 julkaisemalle albumille englannin kielisenä. Siitä tuli levyn hittisingle ja Stewart sen ensimmäisenä levytti. Tietoa italian kielellä lauletusta versiosta ei vastaaja onnistunut löytämään. Kassu Halonen ja Boswell sovittivat sen myöhemmin Lea Lavenin suomenkieliseksi versioksi.
Stewartilla oli urallaan yhteyksi...14.6.2016 06:22Helsingin kaupunginkirjasto
Teeman haastattelussa Riki Sorsa kertoi aikoinaan 1980-luvulla valinneensa Pugh Rogerfeldtin Aftonfalken-kappaleen TV-esiintymiseensä. Jotakin ruotsalaista kappaletta oli ohjelmaan toivottu ja Riki kuunteli levyiltä erilaisia naapurimaan artistien esityksiä. Hän päätyi sitten Rogerfeldtin lauluun. Toinen vaihtoehto olisi ollut kappale Eva Dahlgrenin ensimmäiseltä levyltä. Aftonfalken käännettiin pian suomeksi ja Muuttohaukasta tuli Rikille...7.6.2016 07:47Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
920
Vastaukset
2
Menee vähän arvaukseksi, mutta se voisi olla Pääkkösten biisi Muhammed Ali. Suomen kansallisdiskografian VIOLAn mukaan kappale löytyy yhtyeen Provinssirockin 1990 radiokonsertista taltioidulta c-kasetilta Suomen jazz ja pop arkiston kokoelmista. Millään Pääkkösten virallisella levyllä sitä ei ole. Muistaisiko kukaan lukijoistamme riimien alkuperää?
Lähetimme kysymyksen myös Radio Helsinkiin, mutta toistaiseksi ei vastausta ole saapunut.
http://fi.wikipedia.org/wiki/P%C3%A4%C3%A4kk%C3%B6set4.8.2010 01:13Helsingin kaupunginkirjasto
Kun tutkii tuon kysyjän linkittämän ensimmäisen YouTube-videon kommenttikentän viestejä, löytää luultavasti oikean vastauksen. Moroder65-nimimerkin mukaan kyseessä on Attila Diallo. Nykyisin ilmeisesti pääasiallisesti valokuvaajana toimiva, syntyjään unkarilainen kaveri on myös levyttänyt itse ainakin yhden maksisinglen vuonna 1999.
12.4.2016 15:32Helsingin kaupunginkirjasto
Sivut
Vastaukset (233)