Tarkenna hakutulosta
Aiheet:
Aineistotyyppi:
Katsottu
793
Vastaukset
2
IGS-toimitus muistelee, että kyseessä olisi Lynda La Planten käsikirjoittama kuusiosainen The Governor (valmistunut 1995), jossa Janet McTeerin esittämä Helen Hewitt johtaa Barfieldin vankilaa. Kuusiosainen jatko The Governor II valmistui vuonna 1996, mutta iGS-toimitus ei muista nähtiinkö jatko-osa Suomessa.
Lisätietoja englanninkielisiltä La Plante Productions –sivuilta:
http://www.laplanteproductions.com/dramas/uk_dramas/the_governor.phtml2.10.2006 11:39
Katsottu
557
Vastaukset
2
Ilmeisesti kukaan meistä vastaajista ei ole nähnyt kyseisestä elokuvaa, eikä sitä näytä olevan meillä kirjastossakaan lainattavana. Siksi emme osaa vastata kysymykseen, mutta ehkäpä joku palvelumme lukijoista olisi nähnyt elokuvan ja osaisi vastata kysymykseen?
19.1.2018 13:59Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
928
Vastaukset
2
Elokuva 007 vaaran vyöhykkeellä perustuu Ian Flemingin viimeiseksi jääneeseen Bond-sarjan kirjaan, postuumisti julkaistuun novellikokoelmaan Octopussy and The Living Daylights, joka on julkaistu suomeksi nimellä Mustekala : Hetken huumaus : Smaragdipallo.
14.1.2014 13:07Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
645
Vastaukset
1
Elokuvan tarina perustuu David Morrellin vuonna 1972 julkaistuun romaaniin First Blood. Kanadalaiskirjailijan teos on käännetty myös suomeksi nimellä Ajojahti. Mistään elokuvaa, kirjaa, tai John Rambon hahmoa käsittelevästä lähteestä ei käy ilmi yhteys mihinkään tositapahtumaan. Kotisivuillaan kirjailija kertoo opiskeluajoistaan Yhdysvalloissa Penn Staten yliopistossa. Siellä hän tutustui Vietnamin sodasta palanneihin sotilaisiin ja heidän vaikeuksiinsa asettua arkiseen elämään siviilissä. Nämä...9.11.2011 16:42Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
5460
Vastaukset
1
Naapurin nimi sarjassa on Valdemar. Hahmoa näyttelee Ingvar Hirdwall.
Lähteet:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Grannen_(Beck-figur)
http://www.imdb.com/character/ch0017779/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Martin_Beck17.12.2010 14:25Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
217
Vastaukset
1
Ilmeisesti iGS-tiimillämme on sivistyksessä aukko kyseisen leffan kohdalla, kun kukaan ei tunnistanut elokuvaa. Olisikohan lukijoiden joukossa leffa-asiantuntijaa, joka tietäisi mistä elokuvasta on kyse?18.9.2010 15:19Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
228
Vastaukset
1
Voisikohan kyseessä olla Joel Schumacherin ohjaama jännityselokuva Flatliners (1990), joka on Suomessa esitetty nimellä Raja tuntemattomaan. Siinä joukko lääketieteen opiskelijoita haluaa tietää, mitä kuollessa tapahtuu. He pysäyttävät vuoron perään toistensa elintoiminnot ja sitten elvyttävät kuolleista, ja joka kerran homma muuttuu hankalammaksi. Elokuvan pääosissa ovat mm. Kiefer Sutherland, Kevin Bacon ja Julia Roberts.
Linkkejä elokuvaan:
http://www.imdb.com/title/tt0099582/
http://en...31.10.2009 16:49
Katsottu
230
Vastaukset
1
Hyvää uutta vuotta myös sinulle!
Ikävä kyllä Aptedin elokuvassa nähtävästä moottoripyörästä ei löytynyt tarkempaa tietoa. Myös WikiAnswers-verkkosivuilla esitetty kysymys on jäänyt vaille vastausta.
http://wiki.answers.com/Q/What_was_the_make_of_the_indian_polices_motorbike_in_Thunderheart
Motorbiker.org-sivusto keskittyy elokuviin ja videoleikkeisiin, joissa nähdään moottoripyöriä. Thunderheart (suomenk. nimeltään Ukkossydän) esitellään kyllä sivustolla, mutta sielläkään ei osata nimetä...29.12.2008 16:38Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
302
Vastaukset
1
Tervehdys!
Kyseinen elokuva on kyllä julkaistu DVD-levynä ainakin Englannissa ja ranskassa, mutta luultavasti siinä ei ole suomenkielistä tekstitystä. Elokuva on alunperin ranskankielinen.
Rider on the rain löytyy ainakin Filmifriikki-elokuvakaupasta ja englantilaisesta HMV-levykaupasta. Myös Amazon ja eBay-nettimyynneistä sitä löytyy myös.
Elokuvan voi ostaa molempien liikkeiden(Filmifriikki ja HMV)nettimyynnistä, tosin Filmifriikistä voi ostaa postiennakolla, HMV:stä vain luottokortilla....27.6.2008 10:03
Katsottu
603
Vastaukset
1
Kyseisen elokuvan nähneenä muistelin, että kappale, joka alkaa soida lopussa, kun Jackie de Bellefort on ampunut rakastettunsa Simon Doylen, olisi Ray Noblen (1903-1978) sävellys Love is the sweetest thing (1932). Yahoon Answers –sivustolta löytyi asialle vahvistusta. http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080211143147AAaGWgu
Kappaleen esittäjästä elokuvassa ei ole täyttä varmuutta, mutta se saattaisi hyvinkin olla Ray Noblen orkesterin kanssa yhteistyötä tehnyt 1930-luvun maineikas...3.4.2008 21:32
Katsottu
801
Vastaukset
1
Christien teosta tarkimmin mukailevaa Rene Clairen versiota vuodelta 1945 And Then There Were None - elokuvaa on saatavissa esimerkiksi Amazon-verkkokaupasta osoitteessa: http://www.amazon.co.uk/Then-There-Were-None/dp/B000E5KPJM
http://www.play.com/DVD/DVD/-/40/54/-/98803/And-Then-There-Were-None/Product.html?searchtype=genre
Sitä on saatavana myös brittiläisestä verkkokaupasta
http://www.play.com/DVD/DVD/-/40/54/-/98803/And-Then-There-Were-None/Product.html?searchtype=genre
BBC:n on...2.4.2008 07:11
Katsottu
259
Vastaukset
1
Vaikea noin pienin vihjein etsiä, mutta mahdollisesti kyseessä olisi Jean-Pierre Melvillen elokuva Un Flic/Dirty Money, suomessa esitetty YLE TV2:lla vuonna -97 nimellä Yön sudet (http://www.yle.fi/tv2/elokuvat/70b6.htm). Elokuvassa on ainakin ryöstö, juna- ja sairaalakohtaus ja elokuvan jännite perustuu suurelta osin pitkille hiljaisille kohtauksille.
Lisätietoja ehdottamastani vaihtoehdosta mm. linkeistä:
http://www.imdb.com/title/tt0067900/
http://reviews.imdb.com/Reviews/226/22617.18.7.2007 17:41Helsingin kaupunginkirjasto
Katsottu
515
Vastaukset
1
Tätä ovat muutkin pohdiskelleet. Voihan olla että tekijät ovat halunneet jättää pienen epäilyksen siemenen katsojien takaraivoon, kuten niin usein nykyään elokuvissa tehdään. Mutta on muistettava myös, että Casino Royalehan perustuu ensimmäiseen Bond-kirjaan (1953), joten siltä ei kannata odottaakaan samanlaista kaavamaisuutta kuin aiemmilta elokuvilta.
"Virallisen totuuden" mukaan elokuvassa LeChiffre (häntä esittää Mads Mikkelsen) kuolee Mr. Whiten tappamana, ja lopun yksisilmäinen mies...4.12.2006 15:27Helsingin kaupunginkirjasto
Vastaukset (13)